WordPress Türkçe Olarak Nasıl Kullanılır?

WordPress’i Türkçe dil desteği ile kullanmak isteyen adminler için temasını ve işlevini bu dil desteğine çevirebilmek oldukça kolaydır. WordPress kullanımına aşina olanlar için Türkçe dil desteğini çevirebilmek ve bu şekilde kullanabilmek adına bazı işlemlerin yapılması gerekir. WordPress’i yeniden kurmak istemeyenler için WordPress Türkçe olarak nasıl kullanılır? sorusunun cevabı WordPress Updates yapmaktan geçer.

WordPress Updates

WordPress içerisinde Türkçe dil desteğini kullanabilmek için öncelikle Ftp ile wp-config.php dosyası indirilmelidir. Daha sonrasında izlenecek olan adımlar;

  • define(‘WPLANG’, ”); satırını bulma
  • define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); olarak değiştirme
  • Panelde içerisinde yer alan Dashboard> Updates seçeneğine tıkladıktan sonra, Re-install seçeneğine basma şeklinde devam etmektedir. Gerektiği yerde FTP bilgilerinin sorulduğu bilinmekle beraber bu bilgilerin girilmesi durumunda WordPress Türkçe dil desteği ile kullanılmaya başlanır.

WordPress Admin Paneli

WordPress içerisinde update işlemini yaptıktan sonra admin paneline girşi yapılması gerekmektedir. Güncellemeler alanında yer alan ve otomatik olarak dil seçeneğinin güncellenmesine yönelik bildirim alınmışsa bu bildirim aktif hale getirilmelidir. WordPress kullanıcılarının tedbir amaçlı olarak Türkçe dil desteğine güncelleme yapmadan önce veri tabanı yedeğini almaları tavsiye edilir. WordPress uygulaması içerisinde yer alan bazı değişiklikler veri tabanında sıfırlamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle WordPress admin paneli üzerinde değişiklik yapmadan önce veri yedeğinin alınması daha sonrasında da Türkçe dil desteği üzerinden kullanım yapılması gerekir.

You may also like...

3 Responses

  1. leojely dedi ki:

    Teşekkürler

  2. Emre Özdemir dedi ki:

    Bilgi İçin teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir