Uzun aradan sonra futbola başlamak

Futbol en çok kondisyon gerektiren spor dallarının arasında yer almaktadır. Gerek antrenman gerek maç esnasında birçok hareket yapmak gerekir. Sadece düz koşmazsınız. Top ile koşarken uyumunuza kadar birçok faktör mevcuttur. Buda futbolu en çok kondisyon gerektiren sporlar listesinde en üste taşımaktadır. Konumuzda kondisyon ile başlıyor zaten. Uzun aradan sonra futbola başlıyorsanız, yani bu Kış arasından sonra olur ya da yaz arasından (Daha uzun süreli durum ve dönemlerde ele alınabilir, sakatlık veya askerlik sonrası gibi).

Eğer futbola herhangi bir kondisyon kurmadan başlarsak, büyük ihtimal ile saha ortasında nefesimiz kesilecek, boğuluyormuş hissi gelecek veya en basitinden kuvvetli öksürüğe maruz kalacağız (Ciğerde yanma hissi bile olabilir).


Peki kondisyonu nasıl kısa sürede kurabiliriz?
Mesela bir antrenman planı koyalım, dönemde ağustos öncesi yaz kampı olsun. Hafta büyük ihtimal ile duruma göre 2-3 veya 4 kere antrenman yapmak zorunda kalacaksınız. Bu antrenmanları topa direk koşmak yerine sabrınız ile yararınıza çevirebilirsiniz.

İlk antrenmanda yapacağınız şey antrenman başlangıcında futbol sahasını 5-10 tur arası yavaş ritimde koşarak dönmek olsun. Turlarınız bitince bacak açma ve germe hareketleri yapıyoruz. Bundan sonra takım arkadaşlarınızla toplanarak paslaşma yapabilirsiniz. Biz genelde ortaya 1 kişi koyuyoruz, 4 kişi dışarda olmak üzere içerdekinin topu almasına engel olarak birbirimize pas atıyoruz. Bu çalışmadan sonra 5-10 tur daha saha etrafında koşularak ilk antrenman tamamlanabilir. Akşam protein ve demir ağırlıklı beslenmeniz önerilir.

İkinci antrenman gününde birinci yaptıklarımızın aynısını yapıyor fakat paslaştığımız bölümden sonra normal koşu değil 90 metre normal 45 metre %80 ile koşabilirsiniz. Böyle 180 metre normal 90 metre depar yapmış olursunuz. Bunu böyle 3-5 tur tekrarlıyoruz. Daha sonra takım ile küçük kalede maç yapılabilir. Akşam yemeğinde vitaminlerinizi ve minerallerinizi iyi almayı unutmayın. Ayrıca protein ve demir ağırlığı hale geçerli.

NOT: Takımdan ayrı çalışanlar. Takımlı bölümler yerine top sektirip, top sürme çalışmalarında bulunabilirler. Süt çalışması yapmanızı hala önermem. Gereksiz kaş ağrılarına neden olabilir.

Üçüncü antrenmanda koşudan sonra takımla maç yapacak aşamaya yavaştan gelmiş olacaksınız. Garantiye almak isteyenler bu antrenmanın sonuna süt antrenmanı ekleyip hafta sonu dinlenmeye geçebilir.

Eğer söylediklerimi yaparsanız, kondisyonunuzu hızlı bir şekilde kazanacaksınız. Antrenman günleri arasında en az bir gün boşluk yaratın. 2 ile 3. Antrenman arasında 2 gün boşluk olursa iyi olur.
Uyarı: İyi ve sağlıklı beslenmenin sadece bu programla faydası olacağını unutmayın.

İyi çalışmalar…
Blogdasın.com

You may also like...

1 Response

  1. YourFriendPablo dedi ki:

    Great, I really like it! Youre awesome

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir