Starlink internet hızı ve amaçları

Starlink internet hızı nasıl olacak ve amaçları,
öncelikle starlink nedir, bilmeyenler için bundan bahsedelim. Starlink Elon Musk tarafından kurulmuş bir internet sağlayıcı şirkettir. İnterneti kablolar yerine uydular aracılığıyla sağlamayı düşünüyorlar. Zaten hali hazırda yazdığım tarihte, yüzlerce uydu uzayda test uçuşları ve denemeleri yapıyorlar ve her ay onlara yüzlercesi daha ekleniyor.

Starlink uydularının amaçları nelerdir?

Starlink uydularının en büyük amacı internetteki gecikmeyi en aza indirmek ve internetteki kullanıcı sayısını arttırmaktır. Böylelikle internet mecrası daha fazla hareketlenecektir. Hem bunu yaparken hem de internet hızlarını arttıracaktır. Dünyanın en ücra köşesinde yaşayan insanlar bile yüksek hızla internete bağlanabilecekler. Tabi bu elimizdeki telefonlarla olacak bir bağlantı tipi değil (en azından ilk başta). Starlink size belli bir decoder ve çanak anten satacak, sizde bunu aldığınızda belli bir paket ödemesi karşılığında uydulardan internete erişiminiz olacak.
Tabi ki herkesin kafasında bir çok soru mevcut, güvenlik konusunda olsun, kullanıcı yoğunluğu konusunda olsun. Bakalım bunun nasıl üstesinden gelecekler.
Ayrıca Elon Musk’un buradan gelecek Finansal gelirin bir kısmını Mars çalışmalarında kullanacağı veya SpaceX’e yönlendireceği de dedikodular arasında.

Starlink internet hızı

Kesin bir bilgi mevcut olmasa bile, rekabet açısından 100 Mbps ile 1Gbps bir internet hızından ve gecikme sürelerinin 25ms’e inmesinden bahsediliyor. Starlink uyduları normal uydulardan çok daha düşük bir irtibaya yerleştiriyor, böylelikle bu denlicesine yüksek hızlar ve düşük gecikme süresine ulaşılabiliyor. Kısaca yerdeki Fiber Optik hatlar ile rekabette olmak istiyorlar. (bknz;1Gbit internet)
Tahminlerimizce verdiğimiz aralıkta bir çok paket sunacaklar, her insanın cebine hitap etmek istiyorlar. Hatta Decoder yani Modemi hediye bile edebilirler paketlere göre.

Kim bilir belki gün gelir ve uydudan şu hızlara da erişiriz;

1Gbit internet

Kendi görüşlerim:

Ben Starlink konusunda ortada kaldım, malum her güzel şeyin bir de kötü tarafı mevcut. En büyük korkum uzaydaki ışık kirliliği ve bir gün yıldızları hiç bir şekilde görememek. İnternetin hızlanması çok güzel bir şey, herkesin bu bilgi kaynağına ulaşması, internetin yaygınlaşması.. Bunların hepsinin insanlığa bir çok yararı olacaktır, ama Dünya asla eskisi gibi bir yer olmayacak. Sayılara bağlandıkça ve bağlı kaldıkça robotlaşacağız. Herkese hem doğayla bütünleşip hem de modern kaldığımız günler diliyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir