Spora yeniden başlamanın püf noktaları

Merhaba blogdaşlar,
hepimizin hemen hemen hayatının bir bölümünde olabilecek veya olmuştur ya sporu aksattığınız ya da ara vermek zorunda olduğunuz bir dönem. Bu dönemin uzunluğuna göre vücudunuzdaki değişim elbet sizi de demotive etmiştir. Belki görünüş olarak olmasa da, perfomansınızdan kayıp etmişsinizdir.

Peki nasıl geri başlayacağız spora, başlarken neler yapmalıyız?

Spora direkt olarak tekrardan başlamaktansa 1 haftalık bir süreç tanıyın kendinize. Bu süreçte hem kendinize yeni planınızı oluşturun, hem de kaslarınızı ve kan dolaşımınızı spora hazırlayın. Böylelikle vücudunuz kendini spora daha optime hala getirecek, spora başladığınız günden itibaren normale göre daha az yorgunluk hissedeceksiniz ve vücudunuz da daha fazla oksijen bulunmuş olacak. Ben kendim spora başladığım dönemde size önerdiğim yöntemi kullanıyordum. Gerçekten spor salonuna gitmeye başladığım dönemde çok büyük bir rahatlama yaşadım. Benim kendi programım şöyleydi; genelde 10-15 dakika koşar daha sonra evde kaslarımı germe ve esnetme hareketleri ile açardım, daha sonra ise evde bulunan pilates topu ile belimi esnetir idim. Bir hafta sonra ise salona gitmiştim, sanki sporu hiç bırakmamış gibiydim.

Tabi ki bu küçük çalışmanın yanında genel olarak yemek yeme oranınızı da arttırmalısınız, özellikle protein alım oranınızı arttırıp, yağ alım oranınızı azaltabilirsiniz. Bu tamamen hücrelerinizi de spora yani savaşa hazır hale getirir. Hem böylelikle kas koyma oranınızı da normale göre hızlandırarak, daha çabuk iyi bir fiziğe bürünürsünüz.

Blogdaşın iyi sporlar diler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir