Sınırsız Hosting Satın Alınır Mı ?

Merhaba dostlar,
sınırsız hosting alınmalı mı, ne gibi avantajlar ve dezavantajlar sunar? hem kafanızdaki bu soruları cevaplıyacağım hemde kendi deneyimlerimden size bölümler aktaracağım.

Öncelikle “Sınırsız Hosting nedir ve nasıl oluyor da Sınırsız olabiliyor?” bu sorulara değinelim.

Sınırsız hosting dediğimiz şey, adında da belirtildiği gibi bazı özellikleri sınırsız sunmasından gelir. Fakat gerçekte işler böyle yürümüyor, unutmayalım ki, Evren üzerinde hiçbir şey sınırsız değildir. Genel de hosting sağlayıcıları paylaşımlı hostingleri için bir server satın alır. Bu serverin içinde farklı özellikteki paketleri kullanan bir çok siteyi yığmalarlar. Bu siteler arasından sınırsız paketi almış sitelere sınır koymazlar, ama söz de!!
Sınırlar genelde sizin sitenizin biraz büyümesiyle başlar, fazla trafik kullanımıyla beraber kaynak kullanımınızda artacaktır. Bu saaten sonra ise iyi firmalar ilk olarak email ile uyarırlar, umrunda olmayanlar ise sitenizi direkt askıya alırlar. Hatta sitenizi açmak için vps satmaya çalışan firmaları tanıyorum. En sonunda tek başınıza şu soruyu soruyorsunuz; eee hani sınırsızdı?

Sınırsız denilen şey aslında size kısıtlama koyulmaması demek, hali hazırda sitenizin barındığı sunucunun bile belli bir kapasitesi var. Önemli olan bir sunucuda kaç site barındırdıkları ve size ne kadar kaynak ayırdıkları, bundan kastım trafik, depolama veya vetiban değil, benim kastettiğim, ram miktarı, işlemci kullanım oranı ve diğer önemli etkenler. İşte iş burada kopuyor, aslında sınırsız dedikleri şeylerin önemsizliğinde. Siz kesinlikle böyle paketler almadan önce önemli özellikleri ve size, yani sitenize ne kadar kaynak ayrıldığını sorun. Hiç birimiz ileride sitemiz büyüdükten sonra taşınmaya kalkmak istemeyiz, bu şeye benzer bir mağazanız var işleri büyüttünüz, sonra gelip mülk sahibi diyor ki artık taşınman gerekiyor, sana bir kat daha veremem. Taşınma maliyetinden tutun, müşterilerinizi kaybetmek, hatta çok uzun bir taşınma süreci olursa bilinirliğinizi bile kayıp edebilirsiniz. Bunu internet sektörüne dökecek olursak, taşınma maliyeti server ücreti, müşteriler ziyaretçileriniz ve bilinirliğiniz ise kayıp etmekte olacağınız google sıralamanız. Dediğim gibi seçiminizi yapmadan bir çok soru sormaktan çekinmeyin. Özellikleri ve sektörü inceleyin, fiyatları karşılaştırın, kısaca meraklı olun.

Şimdi bu tarz paketler alınmalı mı ona bakalım,
benim görüşümce bu tarz paketleri (özellikle üstü kapalıysa ve kaynak özellikleri belirtilmemiş ise) satın almanızı tavsiye etmem. Benim tavsiye edeceğim şey ise upgrade yani yükseltme yapabileceğiniz ve özellikleri tam olarak size belirten bir sağlayıcıdan paketinizi almanızdır. Böylelikle en başta ihtiyacınız olan paketten başlar, daha sonra ise ihtiyacınıza göre yükseltirsiniz, hem böylelikle özellikleriniz ve kaynak haciminiz artar hem de ekstradan teknik bir çalışmaya gerek kalmaz, hosting sağlayıcınız kısaca sizi genelde aynı sunucu da tutup paketinizi ve kaynak izinlerinizi yükseltir, kesinti yaşamazsınız. En büyük artışı ise maliyetinde olur, hem çok fazla ödememiş olursunuz, hemde ihtiyacınız kadarını ödemiş olursunuz. Bu da ileri de reklam geliri planlaması yapmanız durumunda sizi finansal olarak kazanca sokabilir.

Sınırsız hosting’in avantajları:

  • İlk dönemde herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız,
  • Tekil sayfalarınızın boyutu yüksekse, trafik sıkıntısı yaşamazsınız

Sınırsız hosting’in dezavantajları:

  • Belli bir ziyaretçi sayısı ya da yoğunlukta dağıtılan kaynaklara göre siteniz çok uzun süre kaynak kullanımdan askıya alınır (Firmadan firmaya değişir. Kaynaklar hakkında bilgi edininiz.)
  • Genelde bir sunucu da bir çok site barındırıldığı için, yoğunluğa göre sitenizin açılma hızı etkilenebilir (genel olarak paylaşımlı hostinglerin hepsinde durum böyledir.)
  • Kötü bir sağlayıcı da iseniz sitenizin bulunduğu sunucu size bildirilmeden bazı ülke ağlarına, saldırı nedeniyle kapatılabilir, yani o ülke de yaşayan kimse sitenize bağlanamaz, bunun üstüne üstlük size bunu söylemezler bile. (Sağlayıcıdan sağlayıcıya değişir ve paylaşımlı hostingde durum böyledir genelde, büyük firmalar bunu ayrıca yapmaz)

Deneyimlerim:

Ben yaklaşık olarak 5 yıl önce Türkiye’deyken bir hosting sağlayıcısından sınırsız hosting almıştım. Web sitelere yeni atıldığım için bu konuda pek bilgim yoktu “aaaa ne güzel sınırsız, hem de ucuz” demiştim, atlamıştım kısaca üzerine. Daha sonra satın alıp forum sitemi kurdum ve gün geçtikçe kullanıcılarım ve ziyaretçilerim arttı. Bir yıl sonra site mi askıya aldılar. Bu belki benim bilgisizliğimden kaynaklanıyordu, ama zaten yazıyıda o yüzden yazdım. Benimle aynı hataları yapmayın. Belki birilerine ilaç olmak dileğiyle blogdaş kardeşlerim.

Okuduğunuz için teşekkürler, yorum olarak bana sorularınızı sorabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir