Paylaşımlı hosting ve VPS arasındaki farklar

Merhaba dostlar,
bugün ki yazımızda VPS ile paylaşımlı hosting arasındaki farklara değineceğiz.

Önce paylaşımlı hosting’in ne olduğuna değinelim,
paylaşımlı hoşting aslında bir web serverinin içinde bir çok sitenin rastgele barınmasına verilen ad. Siteler seçtikleri pakete göre bir sunucunun içinde barınırlar ve her siteye aldığı pakete göre farklı özellikler verilir. Mesela önemli PHP değerlerinden olan “memory_limit” ve “max_execution_time” bu özelliklerin arasında bulunur. Bunları genelde değiştirmek mümkün olmaz, hosting sağlayıcısı bir değer verir ve o değerin üstüne çıkamazsınız. Genelde bu değer ram kısmında 128MB, 256MB ya da 512MB olur . Bunun dışında aşağıda verdiğim resimdeki gibi bir çok site aynı sunucuda barındığı için zaman zaman yavaşlama vb. problemler ortaya çıkar, ayrıca fazla kaynak tüketirseniz sitenizi hosting sağlayıcısı askıya alabilir.

Paylaşımlı hosting’in tek avantajı maliyet olarak VPS’ye göre çok daha ucuz olması ve sizi bir çok masraftan kurtarması. Sitenizi yeni açtıysanız ve hedef kitleniz belli değilse ve uzun bir süreye ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız paylaşımlı hoşting derdinize deva olacaktır.

Örnek bir paylaşımlı sunucu, sunucuda 23 site var ve aynı ip adresinden işlem yapıyorlar.

Şimdi gelelim Vps’ye,

VPS size özel sanal sunucunuzdur, bu sunucuda izin verilen kadar site barındırabilirsiniz, genel olarak farklı paketler de farklı hesap sayıları verilmiştir.VPS’te size tam olarak ayrılan bir kaynak vardır. Mesela örnek olarak 4 sanal çekirdek, 16 GB RAM, 20TB Trafik vb. özellikler verilmiştir. Kısaca kendi sunucunuz vardır ve burada sitelerinizi yayınlayabilirsiniz, ayrıca eğer çok extrem bir şekilde kaynak kullanımınız yoksa kimse gelipte sitenizi kapatma veya askıya alma cürretinde bulunamaz. Yukarda bahsettiğim “memory_limit” ve “max_execution_time” özelliklerini PHP üzerinden ayarlıyabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz sayıyı burada kendi elinizle yazabilirsiniz bir kısıtlamanız bulunmamaktadır, zaten elinizde 16GB RAM’iniz var isterseniz bir siteye 10GB ram atayın. Siteniz çok yoğunlukta bile stabil çalışmaya devam edecektir.

Bu da size özel sanal sunucu, tek ip adresi üzerinden sadece sizin siteleriniz yayınlanır, performans bakımdan daha iyidir.

Özgürlük sevenlerin bütçeleri uygun olduğu sürece VPS kullanması önerimdir. Şahsen kendim eski forum sitemi bu nedenle kapatmak zorunda kalmıştım, bana biçilen ram 128MB idi ve site çok fazla kaynak kullanıyordu. İsteğim dışında kapatıldı.

Kısa ve öz: Yeni açılan taze siteler de paylaşımlı hosting kullanılabilir, doğru zamanda vps’e geçilmesi ise çok önem taşır. VPS hem performans artırır hemde yüksek ziyaretçi kapasitesine uygundur.

İyi çalışmalar dilerim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir