MyBB Eklentilerini Türkçe’ye Çevirmek

Merhaba blogdaşlar,
sizlere resimleri ile MyBB forum eklentilerinin nasıl türkçe’ye çevrilebileceğini anlattım. Öncellikle ihtiyacımız olan programları ve işi pratikleştirmek için kullanabileceğimiz yollara değineceğiz.

Nelere ihtiyacımız var?

  • Notepad++ programı. Ben genelde bu programı öneriyorum, php dil dosyalarını kolayca düzenleyebilme imkanı sunuyor sizlere.
  • Basit bir ingilizce’ye sahip olmak gerekiyor. Ayrıca arada sırada google translate kullanarak çeviri yapıp bunu kendi dilimize uyarlayabiliriz. Konuşma değilde bilgisayar diline çevirmemiz gerektiği için arada bozukluklar olabiliyor. Bunu ilk olarak foruma yüklediğinizde fark edeceksiniz. Daha sonra düzenlemesini yapabilirsiniz tabi ki.
  • Bu nedenle mümkünse bir adet Test forumu kurmanızı öneriyorum, lakin herhangi bir hata çıktığı zaman bunu ana forum sitenize yüklemeden önce düzenleyebilirsiniz.

MyBB eklenti turkçeleştirme nasıl yapılır?

İlk adımda mybb’nin kendi sitesine giderek çevirmek istediğimiz eklentiyi buluyoruz, aşağıdaki gibi indir butonuna basarak indirebilirsiniz.

İkinci adımda ise indirdiğimiz plugin dosyamızda inc klasörümüzün içine gidiyoruz bu bölümde diller ile ilgili olan languages klasörü bulunacak. (MyBB’de genelde bütün pluginlerin dil dosyaları burada bulunur (99%). Newpoints gibi eklentilerde ise bu durum farklı olabiliyor.)

Üçüncü adımda ise klasörün içinde eklentinin mevcut çevrilmiş dillerini göreceksiniz, genelde bu klasörde sadece ingilizce mevcut olur, dilerseniz diğer dilleri silebilirsiniz. Forumunuzda zaten sadece ingilizce ve türkçe kullanıyorsunuz. Bu örneğimizde almanca klasörleri mevcut onları silmedim ben.

Dördüncü adımda ise bu konumumuzda, yani languages klasörü içine turkish adında bir klasör açıyoruz. Bu bizim türkçe için oluşturmuş olduğumuz klasör.

Beşinci adımda english klasörünün içine girip o konumda bulunan dosyaları kopyalıyoruz, bunlar ise turkish klasörünün içine yapıştırdık dan sonra bizim çevireceğimiz dosyalar oluyor.

Altıncı adımda ise açtığımız turkish klasörüne geri dönüp dosyaları oraya yapıştırıyoruz, sonra eklentiismi.lang.php dosyasını sağ tıklayıp yüklediğimiz Notepad++ programıyla düzenliyoruz.

Yedinci adımda aşağıda gördüğünüz gibi “” arasında ingilizce yazılar yazıyor, fotoğrafta da işaretlediğim bölgeleri siz türkçe olarak çevirebilirsiniz. (Dikkat etmeniz gereken önemli unsur ise, “” işaretlerinden birini silme meniz. Yoksa dil dosyasında hatalara yol açacaksınız.)

Sekizinci ve son adımımızda ise turkish klasörüne kopyalamış olduğunuz dosyalardan admin klasörünü açıp oradaki dil dosyasını da yukarıdaki anlattığım gibi düzenlemek. (Admin klasörünün içindeki dil dosyaları her zaman admin panelindeki çeviriyi kapsar.)

Bütün ingilizce içeriği türkçe’ye çevirdikten sonra notepad++ programında kayıt edip inc klasörünü forumunuzun bulunduğu ana dizine atabilirsiniz, o yolunu bulacaktır. (Notepad uygulamasından çıkmadan önce yukarıdan kayıt etmeniz gerekiyor, yoksa dosyada bir değişiklik olmuyor. Notepad uygulamasını kapattıktan sonra bile.)

Sorularınızı yorum olarak atmayı unutmayın, iyi çalışmalar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir