Kaleci eldivenleri ve farkları nelerdir?

Kaleci eldivenleri ve aralarındaki farklar, her şeyden önce kendinizi bilmelisiniz, yani “ne kadar sıklıkla antrenman yapıyorsunuz, amatör veya profesyonel düzeyde misiniz?” gibi soruları kendimize sormamız gerekiyor. Tabi alacağınız markaya göre modeller de farklılık gösterebilir. Ama genel olarak 3 ayrı çeşit bulunmaktadır.

Futbol ve kaleci
Kaleci eldiveni

Kaleci eldivenleri aralarında Junior, Replika ve Pro olarak ayrılmaktadır. Junior dediğimiz model genelde küçükler için üretilmiştir boyutları çocuk elleri içindir ve genel de zaten bundan dolayı daha ucuz olurlar. İkinci model ise Replika’dır, replika pro serisine benzer üretilmekle beraber, fiyat performans sağlar, fakat bazı koşullar için uygun değildir. Kısaca sık sık antrenman yapıp hafta sonu maçlara çıkan biri iseniz bu model sizin için değildir. Fakat ara sıra hali saha kaleciliği için alınabilir. Aksi taktirde eldivenin özel sünger bölümünde sıkıntılar olacaktır, zamanla parmak arasında delikler ya da yüzeyinde sürtünmeden kaynaklı tahrişler göreceksiniz. Bu da bir kez daha eldiven almak için sizi zorlayacaktır ki, iki replika eldiven fiyatı neredeyse pro kaleci eldiveni fiyatına eşittir. Şimdi pro demişken konuyu bu modele çevirelim.

Pro adından da anlaşılabileceği gibi profesyoneller için yapılmıştır, genelde dikişler içten ve kaliteli bir şekilde atılmıştır, yırtılması zordur, ayrıca bilek bölümünde ise koruma bulunmaktadır, bileğinizi sararak burkulmalardan korur. Uzun bir süre boyunca kullanabilirsiniz bu tarz bir kaleci eldivenini. Amatör düzeyde yetecek olan bu eldiven, profesyonel düzeyde de yetmesine rağmen, iki adet alınması her zaman önerimdir. Genelde profesyonel kalecilerde antrenman ve maç eldivenlerini böylelikle ayırırlar, amaç tamamen maç eldiveninin dinlenmesi ve uzun süre sorunsuz kalmasını sağlamaktır.

Deneyimlerim

Kendi deneyimlerimden bahsedecek olursam. 2015-2016 yıllarında amatörde kaleci pozisyonunda futbol oynadım, bu süre zarfında toplamda 4 tane eldiven değiştirdim. Bu kaleci eldivenlerinden üçü replika modeldi, son aldığım ise pro modeldi şunu diyebilirim ki, pro model hem komfor hem performans bakımından en iyisi, üstelik toplamda 3 eldivenden daha fazla süre beni götürmüştü. Alırsanız cebinize göre, bir kere en iyisini alın kafanız rahat etsin.

Son olarak başta dediğim gibi bu modeller markadan markaya değişiklik gösterirler, ayrıca yine pro modellerdeki özelliklerde farklıdır, son dönemde hem adidas hem de nike birbirinden farklı modeller çıkartmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir