İnternet Bizi Birbirimize Bağlar Mı?

İnsanların birbirleriyle bağ kurabilmeleri belli bir zaman diliminde ve ortamda maddi veya manevi bir şeyler paylaşmaları sonucunda mümkündür. Örneğin bir düşüncenin bir ortamda paylaşılması aynı düşünceye sahip insanlarca o düşüncenin geliştirilmesine, farklı görüşe sahip insanlar tarafındansa düşüncenin farklı yönlerinin keşfedilmesine, ya da düşüncenin değiştirilip güzelleştirilmesine yol açar.

 Kolay İnternet Erişimi Kolay Kurulan Bağ

            İnternet erişiminin kolaylığı insanların birbiri ile bağ kurma kolaylığını beraberinde getiriyor. Çünkü İnternet aracılığıyla kolayca erişimi sağlanan sosyal medyalarda insanlar düşüncelerini paylaşabiliyor. Bunun yanı sıra İnternet kullanıcıları, arkadaş ortamları dahil olmak üzere daha pek çok insanın fikirlerini paylaşarak “İnternet bizi birbirimize bağlar mı?” sorusuna yanıt oluyorlar.

            Anılarımızı kaydetmek ve onları hatırlamak adına tekrardan görmek insanların bir zamanlar birbirleriyle kurdukları bağı bazen yeniden kurabiliyor, bazen de hiç kopmamış bu bağın güçlenmesini sağlayabiliyor. Bu bağın hiç kopmadığını ya da daha güçlü olduğunu hissettirmek adına da İnternet kullanılıyor.

            İnsanların İnternet aracılığıyla bağ kurabilmesi için daha önce o insanı tanımış olmasına gerek duyulmuyor. Ortak bir hobi ya da yapılan bir bilgi paylaşımı insanların bir araya gelmesinde ya da bir bağ kurulmasında yeterli olabiliyor.

 İnternet Aracılığıyla Kurulan Toplumsal ve Ulusal Bağlar

            Toplumsal olaylarda insanların birbirine destek olması da insanların İnternet aracılığıyla bağ kurmasında aracıdır. Bu insanlarla acılar ve sevinçler paylaşılarak bağ kurabiliyor. Milli bayramlarda insanlar İnternet aracılığıyla çeşitli paylaşımlar yaparak birbirleriyle manevi anlamda bir bağ kurabiliyorlar.

            İnternet yalnızca toplumsal değil ulusal anlamda bağların kurulmasına da sebebiyet verebilmektedir. Farklı dillerde ve faklı kültürlerde insanları aynı ortamda görülebilir ve onlarla bilgi birikimleri, hobiler, düşünceler paylaşılarak İnternet aracılığıyla bağ kurulabilir.

 Doğru ve Yanlış İnternet Kullanımı Sonucu Kurulan Bağ

            İnternet’in doğru kullanıldığı çoğu alanda insanlar birbirleri ile bağ kurabilirler. Yalnızca insanları incitecek davranışlarda kaçınmak onlarla güzel bağlar kurmakta etkin olabilir. Bunun için her şeyde var olduğu gibi İnternet’in yanlış taraflarını kullanmaya eğilim göstermek insanların birbiri ile bağ kurmasını engelleyebilir. Bu nedenle İnternet’i doğru kullanmak insanların arasında bağ kurmayı ve de bu ağları güçlendirmeyi sağlar.

You may also like...

2 Responses

  1. Mehmet Buharoğlu dedi ki:

    Açık ve net, bana göre internet birçok insanı a sosyal yapıyor, hatta tembel

  2. Baypanda dedi ki:

    Kullanmasini bilene her sey faydalidir. Tesekkurler. Hayirli bloglar:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir