İndirim kuponları ve işletmeye yararları

Merhaba blogdaslar,
bugün checkout kuponlarina, yani ödeme kuponlarina deginecegiz, isletmelere ne gibi yararlari var bunlarin hepsini birlikte isleyecegiz.

Checkout (ödeme, indirim) kuponları nedir?
Bu tarz kuponlar genelde yüzdelik indirim içerirler, kasada ödemenizi yaptıktan sonra verilirler ya da faturayla beraber kasadan çıkarlar. Büyük alışveriş merkezlerinde genelde belli bir bölümü kapsarlar, örneğin; ev aletlerinde %20 indirim gibi.

Checkout (ödeme, indirim) kuponlarının amaçladığı şey nedir?
Genelde mağazalar bunu geliri arttırmak için yaparlar ki, gayet akıllıca dır. Müşteri satın almaya karar verdiği ürün ile kasaya gelir, satın alımını gerçekleştirdikten sonra belli bir ürün kategorisinde belli miktarda indirim kuponuna sahip olur. Genelde müşterilerin belli bir yüzdesi o bölüme gider ve tekrardan bir bakınır ve işletmeye tekrardan satış şansı doğar.

Checkout (indirim) kuponları işletmeye ne gibi yararlar sağlar?

  • Özellikle kazancın arttırılmasını sağlar.
  • Bu kuponlar genelde 1 ile 3 günlük bir süre zarfında verilirler. Yani aynı gün bir artış gözlenmese de müşterinin tekrardan mağazaya gelip satın alımda bulunmasının önü açılır. Buda conversion rate’in artmasını sağlar. (conversion rate: mağazaya giren kişilerin satın alıp almamasına göre değişiklik gösteren bir orandır. Gün sonunda mağaza müdürleri için önemli bir sayı değeridir. O gün ki kazanç iyi olmasa da, conversion rate iyiyse kabul edilebilir bir başarı ortadadır. )
  • Bazı müşterilerde mutluluğa ve memnuniyete yol açar. Ekstradan bir şey kazanmak kısaca mutluluk hissi verir.
  • Müşteri memnuniyetiniz artar ki bu da yeni müşterilerin gelmesine yol açar. Örneğin verilen %20’lik indirim kuponu müşterinin memnuniyetini sağlayacak bir şeyler satın aldığında ise onun mağazadan memnun ayrılıp çevresine bunlu anlatmasına da yol açar.

Bu yazdıklarımın hepsi online mağazalar içinde geçerlidir. Her satın alımdan sonra verilen indirim kodları bununla eş değerlidir.

İyi çalışmalar blogdaşlar

You may also like...

1 Response

  1. Mehmet Türk dedi ki:

    Teşekkürler, çok yararlı bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir