Hedeflerimizden Neden Vazgeçeriz?

İnsanlar pek çok farklı şeyle motive olur ve harekete geçerler.  Kimi birey dışsal kimi birey de içsel güdülenir. Bir amaç uğruna çalışmaya başlamak kadar süreç de önemlidir. Yeterli motivasyona sahip olsanız da kimi zaman hedeflerinizden vazgeçtiğinizi fark etmişsinizdir. Bu durumu ortaya çıkaran pek çok etmen var bu yazımızda bu etmenlere ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için atmamız gereken sağlam adımlara yer vereceğiz.

Hedeflere ulaşmak için attığımız adımlarda vazgeçmemizin en önemli nedeni kendinize güvenmemeniz!

Hedeflediğiniz bir işe, bir ürüne ya da bir davranışa ulaşmak planlı ve emin adımlarla ilerlemeyi gerektirir. Başlangıçta yaptığınız eylem planına uymamanızın sebebi kendinizi yeterince tanımıyor ve yeterince güvenmiyor olmanız olabilir.

Geçmişte yaşadığınız başarısızlıkları bir kenara bırakın ve gelecekte elde edeceğiniz başarılara odaklanın. Böyle söylerken kolay diyorsunuz değil mi? Başarısızlıklarınızı yeterince analiz ederseniz ileride bu hataları yapmaktan kaçınmış ve daha doğruya yol almış olursunuz. İşte buna deneyim diyoruz.

Çevredekilerin dediklerini kanun gibi görmeyin!

Evet, hayat boyunca her durum için tecrübe edinmek mümkün değil. Hayatta değer verdiğimiz, uzmanlığına inandığımız insanların, büyüklerimizin tavsiyelerini kulak ardı etmemeliyiz fakat hayat herekse farklı yetenekler ve farklı sonuçlar göstermekte. O nedenle yapamazsınız diyenleri dinlemeden hedeflerinize doğru adımlarla ilerleyin. Moralinizi bozarak yolunuzdan alı koymalarına izin vermeyin! Bu sizin hayatınız düştükçe kalkmak her zaman mümkün.

Planlı olun!

İster ders ister bir sınav ya da kişisel bir deneyim olsun önemli olan hedefinize giden yolu planlamanız. Bu spontane olmak ile taban tabana zıt görülebilir fakat bu doğru değil.  Hedefinize giden yolu ve süreci iyi planlarsanız karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunu atlatmak için çözüm bulabilirsiniz ve ona göre aksiyon alabilirsiniz. Bu basit görünen süreci tek bir bireyden tutun da koca şirketler de kullanıyor. Kriz yönetimi ve eylem planı oluşturma bireylerin de kişisel olarak kazanması gereken en önemli özelliklerin başında geliyor.

Unutmayın her zaman hedeflere ulaşmak kolay olmaz fakat bunu başarabilecek kabiliyete sahipsiniz. Gerekirse konunun uzmanlarından yardım alabilir ve planlarınızı buna uygun biçimde kendinize göre revize edebilirsiniz.

Psikolojik Danışman Elif İrem Erdemir tarafından blogdaşın.com için yazılmıştır. Alıntı yaparken kaynak belirtiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir