Ekran kartı (GPU) alırken neye dikkat etmek gerek

Ekran kartı alırken neye dikkat etmek gerek?

Öncelikle ekran kartı seçiminizi yaparken amacınıza uygun bir seçim yapmalısınız genelde ekran kartı alanlar çoğunlukla şu üç amaca dayanarak seçimlerini yapıyorlar:

  • Tasarım ve İş için
  • Oyun oynamak
  • Bitcoin Mining yapmak

Biz normal kullanıcılar genel olarak ekran kartlarını oyun oynamak ya da yüksek kalite videolar izlemek için kullanıyoruz. Peki bu kartları alırken hangi hususlara dikkat etmeliyiz?

Ekran kartı alırken öncelikle Ana kartınıza ve güç kaynağınıza yani Powersupply’iniza dikkat etmelisiniz. Ekran kartının girişlerinin ana kartınıza uyması ve güç kaynağınızın ekran kartınızı beslemesi önceliğiniz olmalı. Genelde kullandıkları watt ve anakart giriş tipi ürünlerin altında verilmekte, kendi elinizdekilerle karşılaştırarak kısa bir sonuca varabilirsiniz, ya da makale altına yorum olarak yazın biz size yardım edelim 🙂

İkinci ve en önemli husus performans,
ekran kartının çekirdek frenkansı çok önemli, aynı modelin genelde farklı çekirdek hızlarına sahip varyasyonları olabiliyor. Bunun dışında överclock yani hız aşırtma yapabilmenize el verişli bir kart alıyormusunuz bunu kontrol etmelisiniz. Bu genelde ürünlerin başlığında ya da kutularında “OC” yani OverClock olarak belirtiliyor.
Bu husustan sonra dikkat edeceğiniz ikinci şey ise ekran kartının ram bölümü, yüksek kapasiteli ekran kartlarında daha fazla grafik detayı ekleyebilirsiniz yani ultra ayarlarda rahat oyun oynamanızı sağlayacaktır. Bunun dışında ekran kartı hafızasının tipide önemlidir. Günümüzde genelde GDDR5 ve GDDR6 tıpı bellekler ekran kartı üzerinde kullanılmaktadır. Size ise kesinlike GDDR6 bellekli ekran kartılarını öneririm, frekans hızları daha yüksek olduğundan, çok daha fazla performans ve fps alacaksınız.
Son olarak aldığınız kartın soğutma sistemine bakın, oyun için aldığınız kartların genelde 2 fani ve soğutma için bakır borularına sahip olduğundan emin olun. Ekran kartı ne kadar soğuk kalırsa performansınız da o kadar sabit kalır. Ayrıca hız aşırtma yapmak istiyorsanız, iyi bir soğutma hatta sıvı soğutmalı bir ekran kartı seçmenizde fayda görüyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.

İyi oyunlar ve çalışmalar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir