Domain (alan adı) alırken en çok dikkat etmeniz gereken etken

Merhaba dostlar bu yazımızda domain alırken, en çok dikkat etmeniz gereken etken diye nitelendirdiğim maddeyi sizlerle paylaşacağım. Tabi ki alan adı alırken birçok etken mevcut, tonlarca konuya dikkat etmelisiniz. İsiminden tut, seosuna kadar. Fakat bu işin can alıcı bir noktası var. Acaba aldığınız domain geçmişte ne amaçla kullanılmış?

Bunu sorgulamanız ve bilmeniz gerekiyor. Lakin sorgulamadınız diyelim ve aldığınız alan adı yasaklı çıktı. Yani Google’da telif hakkı banı bulunuyor. Emekler verdiniz, belki tema satın aldığınız, reklamlar verdiniz ve sonra fark ettiniz ki alan adı yasaklanmış. Google 2 Hafta sonra indexlerinizi siliyor. Belki geçmişte torrent sitesi ya da +18 içerik için kullanılmış. Bunu bilmemiz çok önemli. Öncelikle emeklerimiz açısından, sonrada adsense ya da seo açısından. Alan adını alırken kontrol etmezseniz, paranızı çöpe atmış olursunuz. Ben en çok dikkat edilmesi gereken etken olarak bunu kastediyorum her zaman.

Peki alan adı geçmişine nasıl bakacağız?

Öncelikle bunun için kullanabileceğiniz ve benim bildiğim iki yöntem var. Bunlardan birincisi: archive.org’dan almak istediğiniz alan adını aratmanız. Ve eğer varsa geçmişine bakmanız. İkinci yöntem ise size verdiğim adresten bir şey çıkmazsa tekrar kontrol etmeniz içindir. Google arama motoruna gelerek 2 farklı arama başlatabilir ve inceleyebilirsiniz:

1-) site:istediğinizalanadı.com

2-) link:istediğinizalanadı.com

Özellikle aramada en alta inip böyle bir ibare gördüğünüz anda, o alan adından uzak durun:


Umarım işinize yarayacak bir makale olmuştur.

İyi Çalışmalar

Blogdasın.com – 2019

You may also like...

1 Response

  1. Batuhan Uylar dedi ki:

    Teşekkürler hocam elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir