Blog sitesinin daha başarılı olması için yapılacaklar

Merhaba Blogdasın’a hoşgeldiniz,

bugün sizlere blog sitenizin kısa sürede daha gelişmesi için uygulayabileceğiniz tekniklerden bahsedeceğim. Hepimiz blog sitemizin ya da kısaca web sitemizin daha büyük bir kitleye ulaşması için çabalayıp duruyoruz, peki neyi yanlış yapıyoruz ya da neleri gözden kaçırıyoruz?

Herşeyden önce aslında bir kitleye nasıl hitap edebileceğinizi bilmemiz gerekiyor. İnsanların sizi ilk olarak arama motorları aracılığı ile bulduğu bir gerçek. Yani öncelikle bu arama motorlarının yapısını anlamalıyız, nasıl çalışıyorlar, neye dikkat ediyorlar ve nasıl en üst sırada kendi sitemi bulurum?

Google tartışmasız Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru ve Google’a uygun çalışmalara yapmamız asıl bizi başarıya götürecek şey. Ayrıca ileride Google’ın partneri olarak çalışmanız ve para kazanmanızda bu durumla çok mümkün.

Yapmamız gerekenler aslında çok basit:

-Sitenizde Meta Taglerin ve Sitemap’inizin olduğundan emin olun, bir tarayıcı motorunun ne kadar işini kolaylaştırırsanız, o kadar sever sizi, tıpkı biz insanlar gibi 🙂

-Özgün, kimsede olmayan ve çok aranan şeyleri kendi dilinizden yazmalısınız, mümkünse özgün fotoğraflarda kullanabilirsiniz.

-Link ağımızı iyi oluşturmamız gerekiyor, yani backlink alacağımız sitelerin güvenilir ve yüksek siteler olması gerekiyor. Mümkünse DA PA değerleri yüksek, Alexa değeri düşük ve ziyaretçi trafiği olan sitelerden bir şekilde backlink almalıyız, bu sizinde DA ve PA değerlerinizi yükselteceği ve Alexa değerinizi düşüreceğiz için 1-2 ay gibi kısa bir sürede aslında Google’ın gözünde bir pırlanta gibi parlayacaksınız.

Arama motoru kriterimizi hallettik diyelim, zirveye nasıl oynarız?

-Arama motorları dışında günümüzdeki diğer büyük etken ise Sosyal Medyadır. Hatta ve hatta sitenizin sosyal medya hesaplarının olması Google gibi arama motorlarınında hoşuna gider, sitenizin altına direkt olarak sosyal medya hesaplarınızı indexlerler.
Sosyal Medyanın diğer büyük etkisi ise, okurlarınızla sizin aranızda büyük bir bağ yakalamasıdır. Yazdığınız yazıları artık sosyal medya sitelerinden görüp okumak için gelecekler, düzenli olarak hashtagler kullanarak makalelerinizi sosyal mecralardan paylaşın. Bu ayrıca tekil sayfalarınızın PA değerlerinide artırır.

Son olarak teknik kısım ile ilgilenin. Tasarım ve temaya yoğunlasın, sitenizin hızlanması için çalışmalar yapın, genel olarak sitenizi seo hoştinglerin üzerinde barındırın, bir sunucuda belirli sayıda site olmasına özen gösterin. Paylaşımlı hoşting kullanmak hem sunucudaki diğer sitelerden dolayı sizin sitenizi yavaşlatır hemde herhangi bir site yasa dışı içerikten Google’dan ban yerse sunucu ipsindeki diğer sitelerde sıralama olarak bundan zarar görür. Kısaca sitenizin kendine ait bir İP adresi olmasını sağlayın.

Dediklerimi 6 aylık bir süre zarfında tamamlamayı başarabilirseniz, hem kitle sahibi olup hem de, arama motorlarından index ve iyi bir sıralamayı daha hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Sorularınızı lütfen makalemin altından bana iletiniz, iyi çalışmalar, tekrar bekleriz… 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir