Bilgi Birikimini Arttırmak Neden Önemlidir?

İnsanlık beyin evrimini tamamlamaya başladığı günden beri gerek psiko-motor gerek psikolojik gerekse entelektüel, olumlu olumsuz tüm birikimini pek çok farklı yolla gelecek nesillere aktarmıştır.

Yaşadığımız bu dönem “Bilgi Çağı” olarak adlandırılmakta ve bilgiye ulaşmak kolay hale gelmektedir. Ancak bilgi sahibi olmanın önemi eski çağlara oranla yükselmektedir. Günümüz insanı bilgiyi elde ederek bunu önceki bilgi ve deneyimleri ile harmanlayarak günlük hayatında ve profesyonel hayatında kullanmak zorundadır.

Bu durum bireyin bilgi birikimini arttırmasını ve birçok farklı alanda bilgi sahibi olmasını gerektirmektedir. Önceki dönemlerde özellikle profesyonel alanda yer bulan tek bir uzmanlık artık yerini pek çok konuda uzman olma eğilimine bırakmaktadır.

Hem kişisel ve psikolojik sağlığı korumak ve stres etmenlerinin etkilerinden arınmak hem de başarılı bir profesyonel- akademik hayata sahip olmak adına bilgi haznenizi geliştirmeniz gerekir.

Peki, bunca derya bilgi içinde nasıl birikimimizi arttırabiliriz?

Kendinizi tanımak adına pek çok şeyi denemekten kaçınmayın!

Yeni bir çalgı aleti çalmayı ya da dil öğrenmeyi mi istiyorsunuz? O zaman bunları denemekten kendinizi alıkoymayın. Özellikle çevrimiçi olarak yararlanabileceğiniz pek çok dil kursu, enstrüman çalmayı öğrenmek için çeşitli video içeriklere ücretsiz erişebilirsiniz.

Başarısızlıklarınız ve olumsuz özelliklerinizle yüzleşin!

Dünyada yapılabilecek o kadar çok şey var ki! Örneğin yüzmek, film izlemek, film çekmek, tiyatro oyunu sahnelemek, seyahat etmek, spor yapmak, yemek yapmak.. Bunların hepsine birden yetişmek için zamanınız olmayabilir. Size en yakın gelen etkinlikten başlayarak hem bütçenize hemen de yeteneklerinize uygun bir hobi edinerek alanda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için başaramadığınız şeyleri yeniden deneyin ve kendinizi iyi tanımaya çalışın!

Kaynaklarınızı doğru seçin

Özellikle internet pek çok bilgiye sahip fakat pek çoğu yanlış ya da uydurma olabiliyor. Burada doğru bilgiye ulaşmak için kaynaklarınızı iyi seçmek önemli. Kaynak seçerken alanında uzman kişiler tarafından yazılmış özgün içerikleri, web sayfalarını ve blogları tercih edebilirsiniz. Video içeriklerindeki bilgileri de araştırdıktan sonra zihninize eklemeyi tercih edin.

Ayrıca bazı yerli ve yabancı üniversiteler ücretsiz çevrimiçi eğitimler vermekte, bu programları da araştırarak kendi alanınız dışında da eğitimler alarak bilgi birikiminizi arttırabilirsiniz.

Psikolojik Danışman Elif İrem Erdemir tarafından Blogdaşın.com için yazılmıştır. Alıntı yaparken kaynak belirtiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir