Akıllı saatlerin spora katkıları

Merhaba dostlar,
spor yapan hemen hemen herkes kafasında kendine bu soruyu sorar; acaba bir fitness saatine ya da akıllı saat sahip olmalımıyım?

Yazıda sırasıyla avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğim, öncelikle kendi deneyimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Ben Fitbit markasının Charge 3 modeline sahibim, alma nedenim tamamen kendi spor ve günlük performansımı takip etmekti. Zamanla birçok yararını gördüm bu saatin.

Sporu bırakıp, daha sonra yeniden başladığım dönemde kalp atışımdaki hızın düşüşünü gördüm ki bu tamamen kondisyonla alakalı, bildiğiniz gibi kondisyonu yüksek insanların, kalp atış hızları diğer insanlara göre özellikle sakin durumlarda daha düşüktür. Saatin uygulamasında zamanla bunu grafiksel olarak takip edebilirsiniz ve kondisyonunuzun nasılda iyileştiğini görebilirsiniz.

Ayrıca kalori ihtiyacınızı gözlemlemenize yardımcı oluyor bu saatler özellikle uyku halinde kaç kalori yaktığınızı ve uyku kalitenizi göstermesi de muazzam özellikler arasında, kendinizi otomatik olarak takip edebilmeniz ayrıca sizi daha hızlı gelişmeye itiyor, bunu gözlemledikçe ise motivasyonunuz artıyor. Gerçekten sporu sevgiyle ve profesyonel olarak yapan her bireye bu saatlerden öneriyorum.

Peki akıllı saat veya fitness takip saati alırken nelere dikkat etmelisiniz, hangi özellikler olması gerekiyor?

GPS : akıllı telefonunuz olmadan hangi konumlarda olduğunuzun takibinin yapılması ve bir harita çizimesine yarar. Koşarken akıllı telefonu yanımıza almak her zaman en ideal şey olmayabiliyor.
Bluetooth ve müzik oynatma: Yine telefonunuzu evde bırakmak için güzel bir neden, yanınızda ağırlık yapmayacak ve hem bluetooth kulaklık müzik dinlerken hemde rahatça koşabilirsiniz. Tam özgürlük diye ben buna derim.
Uyku takip: Uykunuzun nasıl gittiğinin takibini yapabilmeniz gerçekten mükemmel olabiliyor, uykunun değerini daha fazla fark ediyor ve dikkat ediyorsunuz zamanla.
Farklı antrenman ve spor modları: Yaptığınız antrenman ve spor tipini ayarlayıp ona göre sayım yaptırmanız için bu önemli, benim saatimde bisiklet modu var, GPS ile bağlanınca saaten kaç kilometre hızla gittiğimi, ne kadar kalori yaktığımı ve ne kadar yol katettiğimi görebiliyorum.
Son olarak opsiyonel olarak dokunmadan ödeme, bazı fitness saatleri artık üzerinde kredi kartınızı kayıt edip ödemenizi sağlayacak bir arayüze sahip, bununla beraber artık cüzdan ya da paraya da ihtiyacınız yok. (Buna örnek olarak fitbit saatlerden bazılarını örnek verebilirim, ayrıca marka olarakta önerebilirim. Web sayfalarında size ve saatinize sunulan istatistik sayfaları mevcut, hemde gerçek zamanlı!)

En son olarak şu ana kadar yaptığım ve saatimin kayıt ettiği istatistikleri sizler ile resim halinde paylaşabilirim:

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir