144hz ve 240hz Monitörler arasındaki farklar

Merhaba dostlar,
bu makalede 144 hz ve 240hz Monitörler arasındaki farkları sizlere deneyimlerime dayanarak anlatacağım. Bildiğiniz gibi Youtube’da bu konuda gerçekten çok fazla video var. Bu videolarda farklar görsel olarak gösterilmiş, tabi ki yavaş çekimde. Öncelikle 60 ya da 75hz monitörlerden geçiş yapacaksanız kesinlikle öneririm. Ben ilk olarak 60hz’den 144hz’e geçmiştim, ilk maçımda 36 kill alıp 9 kere ise olmuştum, ayrıca insan gözünün fark ettiği efsanevi bir akıcılık mevcut. Perfomansınızı ikiye katlıyor. Daha sonra ise 240hz’in varlığından haberdar oldum ki, o dönemde bilmiyordum. Daha sonra bir kaç araştırmadan sonra 240hz monitör siparişi vermeye karar verdim, tabiki de e sporcularında kullandığı BenQ ZOWİE marka bir monitör aldım, ekran modlarının ayarlanabilmesi monitördeki ses ve usb çıkışlarına kadar herşey çok etkilemişti beni. Daha sonra monitörü kurdum ve oynamaya başladım, fakat bu yükseltmenin fiyat performans olmadığını uzun süre geçmeden anlamıştım, genel olarak 2 monitör arasında gözle görülebilir pek bir fark yok. 240hz ile oynarken daha rahatsınız fakat bunu fiyat bazına vurduğunuzda pek de etkileyici olmadığını görüyorsunuz.

Size biraz kendi hikayemden bahsettim kısa ve öz:

Elinizde hali hazırda 144hz monitör varsa kesinlikle 240hz’e geçmenize gerek yok. Bunu yaparken cebinizden çıkacak paraya farklı ekipmanlar ya da multi medya araçları satın alıp kişisel zevkinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz.

Eğer elinizde 60hz bir monitör varsa ve yükseltmek istiyorsanız o halde fiyatları karşılaştırarak 240hz almanızı tavsiye ederim, yazıyı yazdığım tarihte, bir bilgisayar sitesinde 144hz monitör hali hazırda 1400TL, yine aynı sitede en ucuz 240hz monitör 2300TL.

Türkiye şartlarında 144hz kesinlikle fiyat/performans, ayrıca gecikme değerlerine dikkat ediniz. 1ms gerçek zamanlı fps oyunları için tavsiye edilen en iyi değerdir.

Ayrıca piyasaya yavaş yavaş 360hz’lik monitörlerin geldiğinide sizlere söylemek isterim.

İyi oyunlar dilerim 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir