1 Gigabit internet nedir ve performansı

1 gigabit internet tam olarak 1000 Mbps’ye tekabül eder. Şu an dünya üzerinde genel olarak son kullanıcıya sağlanan en hızlıve uygun internet bağlantısıdır (10Gbps hizmeti de bulunmaktadır.). Upload, yani yükleme değerleri internet sağlayıcısına göre değişir ve download, yani indirme hızı 1000 Megabit olarak verilmektedir.

Bu internet hızına nasıl ulaşabilirim?

Bu hız ADSL, DSL veya VDSL ile sağlanması imkansız bir hızdır, bu teknoloji için genelde özel fiber optik kablolar kullanılır. Yani bu hiza ulaşmak için fiber altyapısı olan bir bölgede yaşamanız gerekmektedir. Malesef fiber optik kabloların maliyeti fazla olduğundan her bölgeye bu kablolardan çekilmez, Türkiye’de genel olarak DSL veya VDSL alt yapısı çekilmektedir. Şirketler fiberi çektiği yerden kar edebilmek için bunu genelde şirketlerin bulunduğu yerlere çekerler ve özellikle Türkiye’de bu hizmeti kısaca Kurumsal kullanıcıya ilk olarak sunarlar.
Ayrıca Türkiye’de Turkcell son kullanıcıya 1000 Megabit paketlerini zaten yıllardır açmış durumda. Fiyatlar tabi biraz tuzlu, fiber optik olan bir yerde yaşıyorsanız, bir Turkcell‘e bakın derim.

Bu hıza gerçekten ihtiyaç var mı?

Bu sorunun cevabı internet kullanıcısından, kullanıcısına değişir veya interneti ne amaçla kullandığınıza göre. Eğer internet üzerinde büyük bir işiniz var ise, yayıncılık olsun, ya da Freelancer iseniz. Bu hız size büyük bir rahatlık sağlayacak. Özellikle indirme yaparken beklemenize gerek bile kalmayacak, oyunları depolamak yerine sıkılınca silip daha sonra tekrar yükleyebilme gibi lüksleriniz olacak. Ayrıca film ve video işlerinde bekleme süreleri dakikalara inecek.
Normal bir kullanıcıysanız ve internetten gelir elde etmiyorsanız, sizin zaten bu hızlara tonlarca para verip, cebinizi yakmanıza gerek yok. 100 Megabit ve altı bir internette işinizi görecektir.

Deneyimlerim ve fiyatlar:

Öncelikle Almanya’da 5 aydır Vodafone’da abone olarak ilk 12 ay 17,99€ ve 13.aydan itibaren 49,99€ aylık ödeme ile 1 gigabit internetimi bağlattım, bu paketin içinde 50 megabit upload (yükleme) mevcut. Lakin Almanya’da başka firmalarda 1 gigabit internet hali hazırda vermekte, fiyatlar genelde upload hızlarına göre değişiyor. Eğer daha fazla upload hızına ihtiyacınız varsa, biraz daha pahalı paketler seçmeniz gerekiyor.

Şimdi geçelim deneyimlerime, ben genelde oyun indiriyorum, 4k film izliyorum ve Youtube’dan video indirip arşiv yapıyorum, birde site işlerim var. Öncelikle söylemem gerekiyor ki günün bazı saatleri dışında genelde internet çok stabil çalışıyor, indirme yapmak istediğinizde, 1 gigabyte boyutundaki dosyalar saniyeler içerisinde iniyor, tabi indirdiğiniz yer indirme hızında bir kısıtlama yapmıyorsa. Sakin saatlerde oyunlarda 14 ile 25 ping arasında gecikme süresi alıyorum (konumla alakalı ayrıca). Altta sizler için örnek resimler bırakıyorum.

Speed Test hızı:

1Gbit internet

Steam’de oyun indirirken çıktığı indirme hızı, CS:GO’yu format sonrası 46 saniye gibi az bir sürede indirdim:

1Gbit internet steam indirme

Ayrıca Microsoft store’da 75 GB Forza oyununu 22 dakika içinde indirdim:

1Gbit internet microsoft store indirme

Son olarak şunu söyleyebilirim ki, zaman benim için her şey, akşam işten çıktıktan sonra her şeyimi hızlı halledip uyumak çok rahatlık verici. Bana sağladığı zaman tasarrufunu para etkeniyle göze alınca gerçekten kar ettiğinizi söyleyebilirim, ayrıca size verdiğim küçük istatistiklerden de bunu anlayabilirsiniz.

Umarım sizin için bilgilendirici olmuşumdur, iyi çalışmalar ve günler…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir